Çalışma Saatleri Hafta İçi Saat 10.00- 23.00 Hafta Sonu 10.00-22.00

Ağız Diş Çene Cerrahisi

Ortognatik cerrahi, çenenizi yeniden düzenleyen ve hastanın ihtiyaç duyabileceği ilgili iskelet bozukluklarını düzelten bir çene cerrahisidir. En azından ortognatik cerrahi maliyetleri cerrah ücretleri, hastane ücretleri, ortodontik ücretler, anestezi ücretleri ve ağrı kesici ilaçları içerir. Bununla birlikte, nihai maliyetler çeşitli bireysel koşullara bağlı olabilir.

AĞIZ, DİŞ VE ÇENE CERRAHİSİ

Ortognatik Cerrahi Hakkında
 
Ağız ve çene, yüz cerrahisi (OMS) ile bir hastane ortamında cerrahi plakalar veya şablonlar, vidalar ve teller kullanılarak çenelerin düzeltilmesini ve yeniden düzenlenmesini içeren bu tür ameliyatlar.
 
Neden bu tedaviye yatırım yapmalı? Ana amaç, günlük davranışlarda konuşma, çiğneme ve hatta uyku apnesi gibi fonksiyonel sorunlara neden olabilecek ciddi bir maloklüzyonu (yanlış ısırık) düzeltmektir. Ayrıca baş ağrısı, eklem ağrısı veya periodontal (diş eti) rahatsızlığı yaşayabilirsiniz. Amerikan Oral ve Maksillofasiyal Cerrahlar Birliği'ne (AAOMS) göre, aşağıdaki durumlar da ortognatik cerrahi gerektirebilir:
 
Doğum kusurları
Kronik çene veya çene eklemi (TMJ) ağrısı
İstemsiz ağız solunumu
Dudakların gerilmeden bir araya gelemez
Çene veya yüzde travma veya yaralanma
Açık ısırık (ağzınız kapalı olduğunda üst ve alt dişler arasındaki boşluk)
Çıkıntılı çene
Çene ve çene çekilmesi
Çeneyi etkileyen tümör veya patoloji
 
 
Ortodonti Fiyatı Nasıl Etkiler?
Çocuklar nihayetinde belirli doğum koşullarına veya çene cerrahisi gerektiren ortodontik problemlere sahip olsalar da, genellikle sadece büyümeyi durdurduktan sonra uygundurlar. Alyadent'e göre, bu yaş kızlar için genellikle 13 ila 15 ve erkekler için 16 ila 18'dir. Bununla birlikte, bir çocuğun ortodontik problemlerinin erken tespiti ve tedavisi genellikle ameliyat ihtiyacını tamamen önleyebilir.
 
 
 
Çene Eklem Hastalıkları
Temporomandibular eklem (TMJ); kulağın önünde baş taban ve alt çenenin kondil başı tarafından yapılan bir eklem vardır. Alt çenenin açılmasına, kapanmasına, ileri, sağa, sola, kaydırma hareketlerine izin verir. Bağlantı; Baş kemiği, kondil başı, disk, kapsül, kas ve bağlardan oluşan karmaşık bir yapıdır. Bu nedenle, eklem ile ilgili rahatsızlık durumunda tüm bu yapılar ayrı ayrı değerlendirilmelidir.
 
Eklem hareketleri sırasında klik ve / veya sürtünme sesleri duyulabilir. Bazen bu sesler ağrı ve işlev kaybı olmadan hastaya şikayette bulunmayabilir. Bununla birlikte, ağrı şikayetleri ve ağız açılmasında kısıtlama başladığında, eklem muayenesi kaçınılmazdır. Psikolojik sorunlar ve stres, eklemi çalıştıran kaslarda gerginliğe neden olabilir; diş taşlama, diş sıkma gibi alışkanlıklar eklem ağrısına neden olabilir. Eklem diski disfonksiyonu inceleme sonucunda tespit edilirse, diski orijinal yerine konumlandıran ve belirli bir süre dinlenirken kullanan intraoral cihazların (gece plakası) kullanılması istenebilir.
 
Eklem içi bozuklukların tanı ve tedavisi için artroskopik inceleme gerekebilir. Bazı durumlarda, eklemin yıkanmasının (artosentez) artroskopiden önce faydalı olabileceği tahmin edilmektedir. Artrosentezin artroskopiye kıyasla basit ve risksiz bir prosedür olduğu ve son yıllarda tıbbi tedavinin eklem hastalıklarının tedavisi için yeterli olmadığı durumlarda çarpıcı sonuçlar verdiği bildirilmiştir.
 
Çene Kırıkları
Yüzü oluşturan çeneler ve kemikler (maksillofasiyal alan); Travma, trafik kazaları, spor kazaları, kişilerarası şiddet ve iş kazaları ve benzeri nedenlerden dolayı travmaya maruz kalabilir. Tipik olarak yüz yaralanmaları; Yumuşak doku yaralanmaları (cilt ve diş etleri), kemik yaralanmaları (kırıklar) veya özel alanların (göz, fasiyal sinir veya tükürük bezleri gibi) yaralanmaları olarak sınıflandırılabilir. Yüz yaralanmaları duygusal travmanın yanı sıra hastaya fiziksel travmaya da neden olabilir. Bu nedenle, daha dikkatli kullanılmalıdır. Hastanın görüşü hem travmadan hem de tedavinin sonucundan etkilenebilir.
 
Yüz kemiklerindeki kırıkların tedavisi, vücudun diğer bölgelerindeki kemik yaralanmalarına benzer. Tedavi yönteminin seçimi; Kırığın yeri, kırık sayısı, yaş ve genel sağlık gibi hasta ile ilgili bazı faktörlere göre değişir. Temel olarak, temel kırık tedavisi; kemik parçaları bir araya getirilir ve en az 3 hafta hareketsiz kalır.

 

Cevabınızı bulamadınız mı? Sorunuzu gönderin.